Aleksandra Kuźma – Punkt rozdania

           

                                                                               XIX Słońce

Radość błądzi na ich twarzach, gdy spoglądają ku czeluściom nędzy i rozpaczy. Echem odbijają się krzyki cierpiącej masy, ale nie robi to na nich większego wrażenia w przeciwieństwie do jątrzącego się smrodu, od którego aż mdli. Czasem rzucają okruchy nadziei, jednak nie dlatego, że powinni, ale przez nieprzemijającą modę na noblesse oblige. Przy lampce ekskluzywnego wina z chęcią posłuchają, jak opiewają ich szlachetne czyny, w duszy śmiejąc się z ludzkiej niezaradności czy głupoty. Oto i zachłanni ludzie spod zwycięskiej karty łaknący tylko jednego – by wznosić się na skrzydłach z wosku i nie opaść na samo dno.

                                                                         Dziesiątka Mieczy

Wściekłość błądzi po ich twarzach, gdy spoglądają ku górze blasku i sukcesu. Przed oczami przemykają im jedynie obrazy próżności, wyrachowania i wygodnictwa, którym rzekomo oddają się potwory łase na cudze niepowodzenia, naiwność czy niedostatek. Przeklinają więc megalomańskich wyzyskiwaczy liczących zyski kosztem drugiego człowieka, wykonując na nich wyrok. Czasem błagają o pomoc, której nie doceniają. Trawią ich uczucia biernej zazdrości, a zdradziecki los obwiniają za to, co im zesłał. Oto i wygłodniali ludzie spod przegranej karty łaknący tylko jednego – wspiąć się na wyżyny majaczące zbyt daleko na horyzoncie.

                                                                                                                                               

Ilustracja:  Miłosz Hołody

(Urodzony w roku 1990) – absolwent filozofii na Uniwersytecie Rzeszowskim (2017), obecnie doktorant. Przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą poezji wizualnej w przestrzeni. Interesuje go współczesna kultura wizualna, eksperymentalne formy literackie oraz badania nad praktykami codzienności. W swojej twórczości porusza się płynnie między sztukami plastycznymi i literaturą. Zrealizował trzy wystawy indywidualne: „Cukierki ze słów” (RIK, 2017), „Angielski Spacer” (WiMBP w Rzeszowie, 2018), „Pij swój uśmiech” (KPP, 2019) oraz brał udział w trzech wystawach zbiorowych. Publikował w papierowym i internetowych pismach literackich: „Cegła”, „Helikopter”, „Inter-” i „Stoner Polski”. Był uczestnikiem Pracowni Otwartej Biura Literackiego (2018). https://www.facebook.com/miloszjestpiekny/ https://www.instagram.com/miloszjestpiekny/